+48 22 439 03 20 biuro@greeneris.com
Zaznacz stronę
zdalna edukacja

Jak zrobić webinar?


Możesz organizować efektywne webinaria, aby skutecznie komunikować się z obecnymi i potencjalnymi klientami biznesowymi, jak również własnymi pracownikami. Prowadzenie webinarów pomoże Ci generować wysokiej jakości leady, szkolić pracowników wewnętrznych oraz zapewni Ci wiele innych, dodatkowych możliwości.

Organizacja webinariów, czyli seminariów przez Internet, to odpowiedzialne zajęcie. Firma lub osoba z danej organizacji zajmująca się przygotowaniem tego rodzaju spotkań online musi sprawnie zarządzać posiadanymi zasobami, w taki sposób, by z jednej strony zapewnić maksymalną wygodę i prostotę użycia wykorzystywanej platformy dla uczestników (słuchaczy i obserwatorów) spotkania, a z drugiej – zapewnić maksimum możliwości prelegentom (mówcom), którzy w trakcie danej konferencji online chcą zaprezentować swoje wystąpienia.

Transformacja cyfrowa, która w ostatnich latach przybiera na sile, wyjątkowo upraszcza proces organizacji wydarzeń online. Zamiast skomplikowanego logistycznie procesu, wymagającego zgrania ze sobą transportu gości i panelistów na miejsce wydarzenia, konieczności organizacji noclegu czy zapewnienia wyżywienia na miejscu, dziś, w dobie wydarzeń odbywających się w środowisku online, najważniejszą kwestią pozostaje wybór odpowiedniej platformy do webinariów, która z jednej strony pozwoli na zaspokojenie wszystkich oczekiwań organizatora, zaś z drugiej – pozwoli na zakup dostępu do takiego rozwiązania w możliwie jak najniższej cenie.

Poniżej poznasz najważniejsze informacje na temat tego, czym są webinary i jak je skutecznie wykorzystywać. Dowiesz się jak wzbogacić obecność swojej firmy online, jak budować autorytet marki lub firmy, jak zwiększać zasięgi online, jak angażować uczestników spotkań, jak zwiększyć rozpoznawalność swojej firmy lub produktu, oraz jak skutecznie pozyskiwać leady sprzedażowe dzięki webinarom.

Do najważniejszych zalet webinariów (wydarzeń online) zaliczyć można zatem oszczędność kosztów i czasu, ale także możliwość uzyskania lepszej widoczności marki i obecności w Internecie, dzięki czemu jeszcze skuteczniej firmy mogą budować kanały kontaktu dostawcami oraz z obecnymi i potencjalnymi klientami. Korzystanie z webinarów może być opłacalne dla każdej firmy, niezależnie od branży, w której działa.

Webinar

Webinar to interaktywne wydarzenie online, podczas którego grupa uczestników może słuchać prelegenta, który przedstawia prezentację, dzieląc się swoim zdalnym ekranem. Prelegent może również przeprowadzać interaktywne ankiety oraz sesje pytań i odpowiedzi, aby utrzymać zaangażowanie słuchaczy.

Podobnie jak seminarium czy kongres, webinar pomaga firmom, instytucjom i innym organizacjom zgromadzić szeroką i zróżnicowaną grupę ludzi, choć w przeciwieństwie do tradycyjnych spotkań, odbywa się to za pośrednictwem Internetu. Aby zorganizować webinar, musisz znaleźć platformę webinarową online, która pomoże Ci podzielić się przygotowanymi przez Ciebie treściami na żywo.

Oprogramowanie do webinarów pozwoli Ci stworzyć własne wirtualne pokoje spotkań online, które Ty i uczestnicy Twoich spotkań będziecie wykorzystywać do oglądania i śledzenia prezentacji. Podczas prezentacji paneliści mogą również udostępniać publiczności swoje pulpity, pliki i wszelkie otwarte aplikacje na komputerze lub urządzeniu przenośnym.

Warto wspomnieć, że webinaria różnią się od zwykłych filmów marketingowych tym, że publiczność śledzi prezentację w czasie rzeczywistym (na żywo). Co więcej, prezenter i publiczność mogą angażować się we wzajemne relacje.

Jak poprawić obecność firmy w Internecie? Wskazówki do działań online

Organizowanie interaktywnych webinarów w celu informowania użytkowników o nowych aktualizacjach i ulepszeniach produktu może pomóc w osiągnięciu pozytywnego efektu. Możesz również wykorzystać webinaria do przekazania ważnych komunikatów organizacyjnych i zwiększenia zaangażowania.

Jednym z głównych powodów, dla których firmy powinny poważnie rozważyć skorzystanie z webinariów, jest fakt, że pomagają one rozbudować treści dostępne online. Każdy webinar, który organizujesz, pomaga Ci odpowiedzieć na pytania i wątpliwości nurtujące potencjalnych klientów, dostawców czy pracowników.

Co więcej, najnowsze platformy do webinarów, takie jak np. Zoom Webinar, posiadają funkcję nagrywania. Umożliwia to gospodarzom utrwalenie swoich prezentacji, w tym sesji pytań i odpowiedzi. Nagrywanie webinarów to prosty proces. Ważne jest to, by oprogramowanie do webinarów umożliwiało nagrywanie, odtwarzanie i udostępnianie sesji webinarów online w mgnieniu oka. Nagrania te można również przekształcić w posty na blogu lub artykuły z pytaniami i odpowiedziami, pomagając w ten sposób rozwijać treści online danej organizacji i zwiększając jej obecność w sieci na dłuższą metę.

Jak budować autorytet marki?

Zachęcaj uczestników do zaangażowania. Zaangażuj uczestników intrygującymi pytaniami i oferuj interaktywne treści. Spraw, aby Twoje webinaria były ciekawsze niż zwykła transmisja, przeprowadzając intuicyjne ankiety wśród uczestników i zachęcając ich do zadawania pytań.

Ludzie często kierują swoje zaufanie w stronę tych podmiotów, które dysponują odpowiedziami na pytania, które przez te osoby są zadawane. W ten sposób firmy i marki mają szansę stać się autorytetami w swoich dziedzinach. Jednym ze sposobów osiągnięcia tego celu jest tworzenie i prowadzenie webinarów, które są wypełnione wnikliwymi i cennymi informacjami dla odbiorców.

Pozytywne oddziaływanie webinarów na wizerunek Twojej firmy, marki, instytucji lub organizacji wynika z tego, że gdy publiczność – po zapoznaniu się z treścią – uzna spotkanie za ciekawe, ważne i pouczające, z pewnością zacznie patrzeć na Twoją firmę i markę jako autorytet w danej dziedzinie. Oznacza to, że od tego momentu Twoja marka będzie często przychodzić na myśl, gdy tylko grupa docelowa będzie poszukiwać danych treści.

Jak zwiększyć zasięg?

Zaplanuj i promuj. Przeanalizuj planowane audytorium, aby wybrać najlepszy czas na przeprowadzenie webinaru w oparciu o preferencje uczestników. Promuj swój webinar na kanałach społecznościowych i w kampaniach e-mailowych, aby zwiększyć zasięg.

Webinaria są dostępne dla globalnie, dla publiczności z całego świata. Oznacza to, że firmy mogą rozszerzyć swój zasięg do każdego na całym świecie, pod warunkiem, że mają dostęp do niezbędnych urządzeń z dostępem do Internetu. Dzięki solidnej aplikacji do webinarów, firmy nie są już ograniczone tylko do marketingu swoich usług lub produktów dla klientów w ich zasięgu geograficznym.

Aby zwiększyć swój zasięg geograficzny, firmy były historycznie wymagane do fizycznego wysyłania przedstawicieli do odległych miejsc. Przedstawiciele ci finalizowali transakcje poprzez wymianę informacji jeden na jeden, twarzą w twarz. Webinaria i wideokonferencje ułatwiają również wirtualne spotkania jeden na jeden, jak również jeden na wielu, pomiędzy przedstawicielami biznesowymi i innymi interesariuszami w efektywny sposób, bez konieczności marnowania zasobów na zbędne podróże.

Jak tworzyć angażujące treści?

Czas to pieniądz. Bardzo ważne jest, by szanować czas uczestników i nie przekraczać określonego limitu czasu trwania webinaru. Pamiętaj: jeśli Twój webinar jest zbyt długi i nie jest skoncentrowany, jakość uczestnictwa będzie niższa.

Webinaria są jednymi z najbardziej efektywnych narzędzi marketingu cyfrowego. Jednym z głównych powodów jest to, że są one lepsze w utrzymaniu uwagi publiczności niż, na przykład, tradycyjne filmy marketingowe.

Jak to się dokładnie dzieje? Webinaria są wysoce angażującymi wydarzeniami online na żywo. Oznacza to, że każdy, kto chciałby śledzić całą prezentację, ma większe pole wpływu na to, aby być na miejscu – przed komputerem, tabletem lub smartfonem – od początku do końca. Dzięki temu uczestnicy nie tylko niczego nie przegapią, ale również będą mieli możliwość zadawania pytań i odpowiadania na nie w czasie rzeczywistym. Wydarzenia związane np. z utrudnieniami dotarcia na miejsce (korek, opóźnienia lotów czy awaria sieci kolejowej), nie będą negatywnie oddziaływały na możliwość dotarcia na spotkanie.

Podczas prowadzenia prezentacji online może się zdarzyć, że będziesz musiał wyjaśnić pewne skomplikowane koncepcje. Funkcja udostępniania ekranu w oprogramowaniu do webinarów może przyjść Ci na ratunek w takich sytuacjach i pomóc w bardziej efektywnym dzieleniu się danymi i pomysłami. Współdzielenie ekranu można również wykorzystać do szkolenia zespołów wewnętrznych, przeprowadzania spotkań prezentacyjnych i nie tylko.

Jak budować rozpoznawalność marki?

Porównując webinary ze standardową, tradycyjną wzmianką, jaką możesz zawrzeć podczas stacjonarnych, osobistych spotkań networkingowych, gdzie uczestnicy stykają się również z wieloma innymi markami, należy przyznać, że obecnie webinaria online są jednym z najpotężniejszych narzędzi marketingowych.

Znacząca ilość czasu, wysiłku i pieniędzy jest poświęcana przez firmy na budowanie marki. Tymczasem w trakcie każdego webinaru uczestnicy wielokrotnie stykają się z Twoją marką – logo i innymi elementami brandingu. Z czasem marka staje się coraz bardziej rozpoznawana. Później, za każdym razem, gdy uczestnicy myślą o branży, niszy lub produkcie, prawdopodobnie przypomną sobie o Twojej marce dzięki wielokrotnej ekspozycji na jej unikalne elementy.

Jak pozyskiwać leady sprzedażowe?

Generowanie leadów jest integralną częścią każdego biznesu; bez leadów nie ma biznesu. Możesz generować leady na wiele sposobów, ale generowanie leadów wysokiej jakości może być wyzwaniem. Dzięki oprogramowaniu do webinarów możesz z łatwością prowadzić webinaria online związane z Twoją dziedziną, aby lepiej poznać swoich klientów i generować wysokiej jakości leady.

Każda firma, która poważnie myśli o rozwoju we współczesnym środowisku biznesowym, musi generować ciągły strumień wysokiej jakości leadów sprzedażowych. Organizowanie webinarów online pozwala na uzyskanie dostępu do wielu uczestników. Wszyscy ci uczestnicy stanowią Twoich potencjalnych klientów.

Aby pomóc firmom w zbieraniu ważnych informacji o uczestnikach, rozwiązania webinarowe są wyposażone w funkcję formularza rejestracyjnego. Każdy zainteresowany uczestnik musi podać swoje dane kontaktowe w formularzu rejestracyjnym, zanim będzie mógł wziąć udział w samym webinarze.

Oprócz wspomnianych wyżej danych kontaktowych, gospodarze mogą zbierać jeszcze więcej cennych informacji o uczestnikach, prosząc ich o udział w sesji pytań i odpowiedzi, a także w ankietach, które gospodarz może wyświetlać podczas webinaru. Wszystkie te informacje mogą być wykorzystane do budowania leadów i kontaktów handlowych.

Jak budować zaufanie do firmy?

Odpowiednio przeprowadzone webinaria online mogą być wykorzystywane do budowania lojalności wobec marki, ponieważ zachęcają obecnych i potencjalnych klientów do nawiązania kontaktu z marką/biznesem na bardziej osobistym poziomie. Jak to jest możliwe? Przede wszystkim, webinaria wprowadzają element ludzki do wizerunku marki i nadają jej twarz prezenterów/mówców.

Co więcej, ponieważ prezentujesz swoje umiejętności, wiedzę i doświadczenie w swojej branży poprzez spostrzeżenia oferowane w prezentacjach webinarowych, zaufanie odbiorców docelowych do Twoich usług, produktów i marki jako całości rośnie proporcjonalnie.

Jak budować relacje biznesowe?

Choć spotkania networkingowe były do tej pory częstą metodą nawiązywania kontaktów biznesowych i budowania długotrwałych relacji, niewielka ilość czasu, jaką można poświęcić na przedstawienie siebie i swojej firmy podczas tych wydarzeń, jest często zbyt krótka, aby wywrzeć trwałe wrażenie.

Webinaria, z drugiej strony, dają firmom i ich przedstawicielom możliwość właściwego zaprezentowania się grupie docelowej, w tym potencjalnym klientom, pracownikom i dostawcom. Dzięki temu firmy mogą przedstawić swoje produkty lub usługi i przekazać swoje przesłanie w tak szczegółowy sposób, jak sobie tego życzą. To gospodarz (host) decyduje o tym, jak długo trwa webinar – i jeśli jest wystarczająco angażujący, będzie miał niepodzielną uwagę wszystkich uczestników.

Jak lepiej rozumieć swoją grupę docelową?

Zrozum swoich odbiorców. Poznanie potrzeb i bolączek uczestników jest kluczem do przeprowadzenia skutecznego webinaru online. Opracowanie prezentacji w oparciu o grupę docelową pomoże w bardziej efektywnym prowadzeniu webinaru.

Firmy, które dobrze rozumieją swój rynek docelowy, mają większe szanse na opracowanie lepiej dopasowanych produktów i usług, zwiększenie sprzedaży i lepsze wyniki w dłuższej perspektywie. Co więcej, wszelkie istniejące produkty mogą zostać zmodernizowane lub dostosowane do specyficznych potrzeb rynku, ponieważ pojawia się więcej informacji na temat ich wymagań.

Webinary firmom dostęp do wielu cennych informacji pochodzących wprost od zainteresowanych uczestników. Dzięki ankietom i sesjom pytań i odpowiedzi (Q&A), które odbywają się podczas wydarzenia na żywo, firmy mają szansę dowiedzieć się więcej o tym, czego szukają potencjalni klienci, dostawcy i pracownicy lub w czym potrzebują pomocy.

Jak udostępniać informacje uczestnikom spotkania?

Czy to dla pracowników wewnętrznych, czy dla klientów zewnętrznych, zawsze możesz wykorzystać webinaria jako narzędzie do wywierania wpływu, edukowania i skutecznego szkolenia swoich odbiorców. Dzięki webinarom online możesz wchodzić w interakcje z szeroką publicznością, budować relacje i komunikować się z większą skutecznością.

Podczas webinarów online firmy nie tylko mają okazję dowiedzieć się więcej o swoich docelowych odbiorcach, ale także mogą w zamian zaoferować im szczegółowe informacje na temat swoich usług, produktów i rozwiązań. Webinaria mogą mieć różny zakres – od stosunkowo kameralnych sesji, aż po szkolenia, kongresy i konwencje na dużą skalę. Oznacza to, że publiczność może wiele zyskać, ponieważ to właśnie zainteresowania uczestników spotkania wyznaczają kierunek dyskusji prowadzonej w czasie rzeczywistym. To właśnie odróżnia webinaria online (np. Zoom Webinar) od innych platform, które firmy wykorzystują do dzielenia się informacjami z publicznością.

Uczestnicy i gospodarze angażują się na poziomie osobistym, nawet jeśli liczba uczestników jest duża, ponieważ każdy uczestnik ma dostęp do gospodarza (gospodarzy) za pośrednictwem funkcji czatu. Funkcja czatu, którą można znaleźć w najlepszych platformach do prowadzenia webinarów, w tym Zoom Webinar, ułatwia zaangażowanie wszystkich uczestników webinaru.

Jak zmniejszyć koszty komunikacji online?

Jednym z najlepszych sposobów zmniejszenia kosztów komunikacji online jest korzystanie z webinarów. Jest to niezwykle przystępne cenowo rozwiązanie, zwłaszcza gdy porównamy je do tradycyjnych form marketingu konferencyjnego.

Podstawowe wymagania dotyczące prowadzenia udanego wydarzenia online obejmują połączenie internetowe, komputer, kamerę internetową i dostęp do solidnej aplikacji webinarowej. A w końcu efektywne kosztowo działania odgrywają zasadniczą rolę w zwiększaniu rentowności każdej firmy lub organizacji.

Z pomocą rozwiązań webinarowych firmy mogą ograniczyć ilość środków wydawanych na niepotrzebne podróże na spotkania networkingowe, seminaria i spotkania w cztery oczy. Oznacza to, że zamiast tracić pieniądze i czas na podróże w celu spotkania się z niewielką grupą obecnych lub potencjalnych dostawców lub klientów, firmy mogą regularnie organizować opłacalne webinaria.

Jak uzyskać najwyższy poziom webinaru?

Oferuj treści wysokiej jakości. Upewnij się, że prezentujesz wysokiej jakości treści z jasno sprecyzowanymi celami. Przekazując swoje pomysły odbiorcom, będziesz bardziej skuteczny, jeśli będziesz zwięzły i bezpośredni w swoim webinarze.

Organizując regularne webinary, firmy mają okazję zaprosić ekspertów branżowych na niektóre z tych wydarzeń online. Oznacza to, że mogą wykorzystać wiedzę, doświadczenie i zasięg rynkowy najlepszych specjalistów, osiągając jeszcze większe zyski, jeśli chodzi o przyciąganie nowych leadów i wzbudzanie zainteresowania swoją marką i produktami.

Chociaż nie jest to ich praca, influencerzy i eksperci branżowi zazwyczaj promują nadchodzące wydarzenia online, na które zostali zaproszeni, aby przemawiać do swoich własnych odbiorców. Dodatkowo, posiadanie w swojej sieci kontaktów eksperta branżowego, który regularnie pełni funkcję panelisty / mówcy podczas webinarów, jeszcze bardziej wzmacnia postrzeganie Twojej marki jako autorytetu w Twojej branży.

Podsumowanie w czterech krokach

Webinaria dają firmom łatwy i skuteczny sposób na nawiązanie kontaktu z docelowymi odbiorcami ze wszystkich zakątków świata. Dzięki odpowiedniemu rozwiązaniu i właściwej realizacji, firmy mogą cieszyć się wszystkimi wyżej opisanymi korzyściami webinaru.

Jeśli chcesz w pełni wykorzystać możliwości webinaru, odwiedź stronę dotyczącą rozwiązań Zoom Webinar, aby dowiedzieć się więcej – lub napisz do nas w celu skorzystania z bezpłatnej wersji testowej, by zobaczyć, jak oprogramowanie do webinarów może pomóc Twojej firmie!

Krok 1: Napisz do nas, uzyskać 14-dniową bezpłatną wersję próbną Zoom Webinar.
Krok 2: Utwórz i zaplanuj webinar w odpowiednim czasie i opatrz go tytułem.
Krok 3: Wybierz datę i godzinę, na którą chcesz zaplanować webinar, a następnie wybierz częstotliwość jego powtarzania, zgodnie z własnymi preferencjami.
Krok 4: Promuj swój webinar, wysyłając niestandardowe zaproszenia e-mail, umieszczając w nich linki do rejestracji na webinar i publikując je w mediach społecznościowych.

Skontaktuj się z nami: biuro@greeneris.com | tel. +48 22 439 03 20
lub napisz poprzez formularz kontaktowy