+48 22 439 03 20 biuro@greeneris.com
Zaznacz stronę

Rozwiązania firmy VMware Horizon Suite do wirtualizacji desktopu i aplikacji dają użytkownikom dostęp do praktycznie dowolnych aplikacji i środowiska Windows niezależnie od lokalizacji, przy zachowaniu osobistych ustawień na różnych urządzeniach.

Wirtualne pulpity to wstępnie skonfigurowane obrazy systemów operacyjnych i aplikacji, w których środowisko pulpitu jest oddzielone od fizycznego urządzenia używanego do uzyskiwania do niego dostępu. Użytkownicy mogą uzyskać zdalny dostęp do swoich wirtualnych pulpitów przez sieć. Dostęp do wirtualnego pulpitu można uzyskać za pomocą dowolnego urządzenia końcowego, takiego jak laptop, smartfon lub tablet. Dostawca pulpitu wirtualnego instaluje oprogramowanie klienckie na urządzeniu końcowym, a użytkownik następnie współdziała z tym oprogramowaniem na urządzeniu.

 

Wirtualny pulpit wygląda i działa jak fizyczna stacja robocza. Doświadczenie użytkownika jest często nawet lepsze niż w przypadku fizycznej stacji roboczej, ponieważ potężne zasoby, takie jak pamięć masowa i bazy danych, są łatwo dostępne. Użytkownicy mogą, ale nie muszą mieć możliwości zapisywania zmian lub trwałego instalowania aplikacji, w zależności od konfiguracji pulpitu wirtualnego. Użytkownicy odbierają swój pulpit dokładnie tak samo za każdym razem, gdy się logują, niezależnie od urządzenia, z którego się do niego logują.

 

Dzięki temu firmy są w stanie umożliwić pracownikom pracę w dowolnym miejscu, jednocześnie upraszczając zapewnianie zgodności i zarządzanie przy użyciu jednolitej, scentralizowanej infrastruktury na bardziej wszechstronnej platformie.

Technologia wirtualizacji pulpitu firmy VMware w połączeniu z narzędziami do zarządzania środowiskiem wirtualnym oraz pozwala utworzyć jednolitą, scentralizowaną infrastrukturę IT obejmującą zasoby fizyczne i wirtualne.

Aby wykorzystać zalety wirtualizacji, należy zacząć od ustalenia priorytetów i korzyści biznesowych, a następnie zbadać, jak różne rozwiązania do wirtualizacji pulpitu mogą spełnić określone potrzeby biznesowe.

Do czego służy VDI?

Chociaż VDI może być używane w różnych środowiskach, istnieje wiele przypadków użycia, które są wyjątkowo dostosowane do VDI, w tym:

Praca zdalna: ponieważ VDI ułatwia wdrażanie i aktualizację wirtualnych pulpitów ze scentralizowanej lokalizacji, coraz więcej firm wdraża go dla pracowników zdalnych.

Przynieś własne urządzenie (BYOD): VDI to idealne rozwiązanie dla środowisk, które pozwalają lub wymagają od pracowników korzystania z własnych urządzeń. Ponieważ przetwarzanie odbywa się na scentralizowanym serwerze, VDI umożliwia korzystanie z szerszej gamy urządzeń. Zapewnia również większe bezpieczeństwo, ponieważ dane znajdują się na serwerze i nie są przechowywane na urządzeniu końcowym klienta.

Praca zadaniowa lub zmianowa: nietrwały VDI jest szczególnie odpowiedni dla organizacji, takich jak centra obsługi telefonicznej, które mają dużą liczbę pracowników, którzy używają tego samego oprogramowania do wykonywania ograniczonych zadań.

W technologi VDI hiperwizor dzieli serwery na maszyny wirtualne, które z kolei obsługują wirtualne pulpity, do których użytkownicy mają dostęp zdalny ze swoich urządzeń. Użytkownicy mogą uzyskiwać dostęp do tych wirtualnych pulpitów z dowolnego urządzenia lub lokalizacji, a całe przetwarzanie odbywa się na serwerze hosta. Użytkownicy łączą się ze swoimi instancjami stacjonarnymi za pośrednictwem brokera połączeń, który jest bramą programową, która działa jako pośrednik między użytkownikiem a serwerem.

 

Jakie są zalety VDI?

 

Niektóre z tych korzyści obejmują:

Dostęp zdalny: użytkownicy VDI mogą łączyć się ze swoim wirtualnym pulpitem z dowolnego miejsca lub urządzenia, co ułatwia pracownikom dostęp do wszystkich plików i aplikacji oraz pracę zdalną z dowolnego miejsca na świecie.

Oszczędność kosztów: Ponieważ przetwarzanie odbywa się na serwerze, wymagania sprzętowe dla urządzeń końcowych są znacznie niższe. Użytkownicy mogą uzyskiwać dostęp do swoich wirtualnych pulpitów ze starszych urządzeń, cienkich klientów, a nawet tabletów, co ogranicza potrzebę zakupu nowego i drogiego sprzętu przez dział IT.

Bezpieczeństwo: Wszystkie dane firmowe jak i ich przetwarzanie odbywa się w firmowym Data Center lub innej chronionej chmurze.

Łatwe zarządzanie: dział IT może z łatwością zarządzać dużą liczbą oddalonych od siebie wirtualnych pulpitów z centralnej lokalizacji. Aktualizacje oprogramowania są szybsze i łatwiejsze, ponieważ można je wykonać naraz, a nie maszynowo po maszynie.

 

Jak wdrożyć VDI?

Planując wdrożenie VDI, większe przedsiębiorstwa powinny rozważyć wdrożenie go w środowisku HCI, ponieważ skalowalność HCI i wysoka wydajność w naturalny sposób odpowiadają potrzebom zasobów VDI. Z drugiej strony wdrożenie HCI dla VDI prawdopodobnie nie jest konieczne (i byłoby zbyt drogie) dla organizacji, które wymagają mniej niż 100 wirtualnych pulpitów.

Oprócz kwestii związanych z infrastrukturą, istnieje szereg najlepszych praktyk, których należy przestrzegać podczas wdrażania VDI:

Greeneris Sp. z o.o. jest autoryzowanym i certyfikowanym Premier partnerem firmy VMware w obszarze End User Computing. Specjalizujemy się w rozwiązaniach Virtual Desktop Infrastructure oferując platformę Horizon, ThinApp, Workspace One, Identity Manager oraz integrację z istniejącymi systemami firmowymi.

Skontaktuj się z nami: biuro@greeneris.com | tel. +48 22 439 03 20
lub napisz poprzez formularz kontaktowy